MİRAS AVUKATLARI VE MİRAS AVUKATI ÜCRETLERİ

İÇERİK

Miras Avukatı Nedir?

Miras avukatı, miras davaları ve miras hukukuna ilişkin davalarda görev yapmaktadır. Miras hukuku avukatı, bugün pek çok vatandaşın mirasla ilgili uyuşmazlıklar ve miras davalarının çözümünde önemli rol oynamaktadır. Miras avukatı, mirasçılardan kaynaklanan anlaşmazlıklar neticesinde paylaşılamayan miras payları, miras hukukundan kaynaklanan muvazaalı işlemler vb. pek çok miras davası ve miras ile ilgili işlemlerin takibini yapmaktadır.

Miras Avukatı Ne İş Yapar?

Miras avukatı, miras davaları ve miras hukuku alanına giren tüm dava ve işlemlerde görev alır. Miras avukatları, miras davalarının açılış safhasından davanın bitimine kadar davanın takibini ve dava ile ilgili işlemleri yapar. Miras avukatı; dava açmak yada açılan davayı takip etmek, duruşmalara katılmak, dava dilekçesi yazmak, mahkemeye beyanda bulunmak, tanık ve delil bildirme, tapu, belediye vs. kurumlara müzekkere yazılması ve müzekkerelerin takibi hususlarında önemli rol oynar. Miras avukatı, davanın hızlı bir şekilde sonuçlanması ve davanın kazanılmasını sağlar.

Türkiye’nin En İyi Miras Avukatları Mı Davayı Takip Etmelidir?

Miras avukatı tercih ederken dikkat edilecek husus, avukatın davayı takip etmesi ve miras hukuku alanında uzman bir avukat olmasıdır. Türkiye’nin en iyi miras avukatları şeklinde bir arama yapılması doğru değildir. Çünkü Türkiye’nin en iyi miras avukatları şeklinde yapılan araştırmalar ile avukatın miras hukuku alanındaki faaliyetlerini ve uzmanlığını belirlemek güçtür. Miras hukuku avukatı tercih edilirken avukat ve avukatın faaliyetleri detaylıca araştırılarak karar verilmelidir.

En İyi Miras Avukatı Mı Tercih Edilmelidir? 

En iyi miras avukatı, miras davalarının takibi hususunda uzman avukat olarak ifade edilebilir. Ancak bazı web sayfalarında “en iyi miras avukatı” yada “Miras hukukunda en iyi avukat” şeklinde yazılan yazılara itibar edilmemelidir.  Miras hukukunda uzman bir avukat tarafından davanın takibi yapılmalı, avukatın araştırılmasında ise avukatın miras hukuku alanındaki makale ve yazıları yada miras hukuku avukat tavsiyesi referans alınarak tercih yapılmalıdır.

Miras Avukat Ücretleri Ne Kadardır?

Miras avukat ücretleri, miras davasının türüne göre farklılık göstermektedir. Miras hukuku alanında pek çok dava türü bulunduğundan belirli bir ücret belirtmek güçtür. Ayrıca miras davaları hususunda görevli ve yetkili mahkemeler de davanın türüne göre farklılık göstermektedir. Miras avukatı ücreti, açılacak davanın türüne göre İstanbul barosunun tavsiye niteliğinde ücret tarifesinde ve Avukatlık asgari ücret tarifesinde geçen ücret üzerinden belirlenmektedir. Avukat ücretleri genellikle iki tarife aralığındaki rakamlar olmaktadır.

Ayrıca miras davaları avukat ücreti, davanın açılacağı yere göre farklılık göstermektedir. Örneğin; davanın İstanbul sınırları içerisinde açılması durumunda İstanbul miras avukatlarından tercih edilmesi, faydalı olacaktır.

Miras avukatı ücretleri ve miras avukatı hakkında detaylı bilgi almak için İstanbul avukatı olan Avukat Esra Akyıldız Yaşar ile iletişime geçebilirsiniz. İnternet sitemizde yer alan tüm makale ve içeriklerin telif hakkı AVUKAT ESRA AKYILDIZ YAŞAR’a aittir. Sitemizdeki makalelerin kopyalanması ve izinsiz olarak alınması durumunda hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.